Klient v duševní krizi - náhledy do problematiky

Migréna, poruchy spánku a úzkostné stavy – příčiny, účinné metody

2 090 Kč
osvobozeno od DPH
VS: 223186
5.10.2023
od 9:00 do 14:00
čtvrtek

Přednáší: PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.,
Akreditace: MV ČR: AK/PV-36/2016 i MPSV ČR: A2020/1239-SP/PC/VP,

Brno, Palác Morava, Malinovského náměstí 4

Pořadatel: BRNO - tel.: +420 543 216 247, +420 773 309 909, +420 773 309 908; e-mail: brno@vcmorava.cz

Informace o semináři

Seminář je určen především sociálním pracovníkům obcí a měst,  poskytovatelům sociálních služeb, ale i jiným pracovníkům přicházejícím do styku s klienty (dospělými i dětmi) trpícími těmito problémy. Seminář bude přínosný i pro učitele, kteří se mohou s těmito problémy setkávat u dětí či svých studentů. Prostě všem, kteří se s těmito nemocemi setkávají ve svém okolí nebo jsou jimi přímo postiženi.

 Cíle semináře: 

 Prezenční seminář, který Vám bude užitečný v práci i v životě.

 Migréna, poruchy spánku, úzkostné stavy. Nemoci, se kterými se nějakým způsobem setkal každý z nás. Lektor semináře Vás interaktivní a velmi poutavou formou zavede pod povrch těchto neduhů z pohledu své klinické praxe, teorie i kolektivní životní zkušenosti.

 Pomůže Vám porozumět příčinám, účinněji se bránit průběhu a prevenci uchopit správným způsobem.  Získané informace Vám budou také užitečné při jednáních s klienty trpícím těmito nemocemi. Prostor dostanou samozřejmě i Vaše dotazy.

 


Obsah semináře: 

 

Migréna

·        Jak migréna vzniká a proč se tak děje. Rozdíl mezi migrénou, tenzní cefaleou a epilepsií.

·        Jednotlivé fáze migrénových stavů, kdy se s nimi dá pracovat

·        Metody mírnění příznaků a průběhu, různé typy migrén, efekt odbřemenění

·        Prevence vzniku migrénových stavů

·        Relaxace a vztah mezi migrénou a stresem

 

Poruchy spánku

·        Proč je dnes zdravý spánek na ústupu, projevy spánkové karence.

·        Jak funguje usínání a spánek. Kritéria kvalitního spánku.

·        Spánek u dětí

·        Poruchy spánku a jejich příčiny

·        Deprese a poruchy spánku – spojité nádoby

·        Pravidla pro zdravý spánek a techniky pro dobré usínání

·        Fyziologie spánku 

·        Psychohygiena a spánek

·        Psychické poruchy spojené s poruchami spánku (poruchy nálad, deprese, dysthymie)

 

Úzkostné a panické stavy

·        Rozdíl mezi úzkostí, strachem a stresem.

·        Poruchy z přebuzení organismu

·        Panická ataka a schodovitý efekt, prevence.

·        Separační úzkost a její analog v dospělosti

·        Jakým způsobem pracovat se záchvaty

·        Prevence úzkostných stavů

 

Účastníci obdrží obdrží osvědčení s akreditací MPSV. Úředníci ÚSC také druhé s  akreditací MV ČR.

V ceně zahrnuto občerstvení a  materiál poskytnutý přednášejícím.

  

 


Trocha čtení na úvod jako vhled do problematiky:

 …….

Problémy se spánkem jsou poměrně časté a lidé zpravidla nemají efektivní nástroje, jak svůj spánek zkvalitnit. Nicméně co hůře. Nedostatek spánku je příčinou mnoha psychických obtíží, zejména depresí či o něco mírnějších rozlad. S těmi lidé umějí pracovat ještě méně.

 Od vynálezu žárovky lidé neustále více oddalují odchod do postele a po stejnou dobu neustále pozorujeme narůst procento depresí v populaci. Pořekadlo klinických psychologů říká, že deprese je krycí označení za poruchy spánku a poruchy spánku jsou krycí označení pro deprese, jinými slovy mezi nedostatkem spánku a depresemi je kauzální závislost. Každá psychoterapie musí začínat v Maslowě pyramidě odspoda nahoru, tzn. od fyziologických potřeb postupně k vyšším potřebám. Pokud klient nespí, je marné, že bere hrsti psychofarmak. Sociální pracovnice proto též musí sledovat jakou životosprávu mají jejich klienti, zejména děti školou povinné. Ztráta zájmu o učivo, nadváha, hyperaktivita či jiné poruchy chování jsou průvodním jevem, když dítě z jakéhokoli důvodu v noci nespí.

 Poruchy spánku mohou být až životu nebezpečné, protože období několika týdnů nespaní zpravidla provází manie, po kterých příchází těžká deprese a po ní bohužel občas i sebevražda. Proto musíme být velmi obezřetní, když nám klienti říkají, že už několikátý den nespali.

 Fyziologie spánku je složitá a existuje řada spánkové typů, proto není možno dávat jednoduché rady. Většinou jsou doporučení jednou až dvojmo podmíněné: "Za předpokladu, že jste tento somnotyp a navíc dobře snášíte to či ono, pak udělejte toto. Jinak to nedělejte." Netřeba dodávat, že jednoduché rady jsou nad kapacitu laických představ, natož takto složitě vymezené. To platí i pro relaxační techniky určené pro navození spánku. aby fungovaly musí být splněno několik podmínek, jinak uslyšíme větu: "Na mě ty vaše techniky vůbec nefungujou."

 Pro pochopení problémů se spánkem je třeba znát základní fyziologii spánku a parametry, které jsou předpokladem kvalitního spánku. Co je třeba průběžně sledovat? Na co si dát pozor? Dále je třeba si nacvičit techniky, které urychlují nástup spánku, neboť není relaxační technika jako druhá. Některé jsou pro spánek přímo nevhodné.

 Cirkadiánní cyklus jako primární biologický cyklus a zákonnité střídání emocí a prožívání, které ho provází. Co je to hystereze spánku a bdění a jak vypadají její poruchy. Cirkadiánní cyklus a pracovní doba. Letní/zimní čas a pásmová nemoc. Posouvání cirkadiánní cyklu oproti chronologickému.

……


 

Přednáší : PhDr. Jeroným Klimeš, Ph.D. –  renomovaný psycholog, autor řady publikací a článků zaměřených na mezilidské vztahy, manželství, rozvody a rozchody. 

Lektor semináře

PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.

Vyhledávaný a oblíbený lektor. Renomovaný psycholog, autor řady publikací a článků zaměřených na mezilidské vztahy, manželství, rozvody a rozchody. Dlouhodobě přednáší pro veřejnou správu a vystupuje v médiích. Jeho semináře jsou vyhledávané pro skvělou neformální atmosféru a záživný výklad.

Dotaz k semináři

Tato služba je určena pouze platícím účastníkům semináře.
Červeně označené údaje jsou povinné.

 

Dále pro Vás chystáme

Syndrom vyhoření a psychohygiena - vybrané techniky

Obrana proti projevům pracovního stresu

1.10.2024 Úterý
PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.
Praha
Více informací